Pierwsze kroki

Właśnie przeanalizowałem zakres pierwszego projektu. Wygląda ciekawie. Ma potencjał.

Zrobiłem już prototyp szaty graficznej. I chyba tak już pozostanie, bo zależy mi na czasie, a wypasiona grafika nie zwiększy diametralnie zarobków.

Być może uda mi się większość portalu zakodować w mniej niż miesiąc.
Trzymajcie kciuki ;)

Przy okazji: 1317 zł brutto na etacie daje 984,15 zł netto. Co ciekawe – te same pieniądze „na rękę” uzyskamy w programach partnerskich przy kwocie 1158 zł brutto (czyli o ok. 160 zł mniejszym obciążeniu „pracodawcy”).

Dzieje się tak dlatego, że większość umów w PP to umowy o dzieło, przy których nie odprowadza się ZUS’u i dodatkowo – pomniejsza zaliczkę na podatek dochodowy o zryczałtowane 20% koszty uzyskania przychodów.

Z tego punktu widzenia programy partnerskie są lepsze niż etat. Z drugiej jednak strony – jeżeli coś się stanie i nie masz ubezpieczenia… to masz problem.

2 comments ↓

#1 Michał Toczyski on 08.16.10 at 08:45

Łukaszu, jedna ważna uwaga. Tak mówi ustawa: w przypadku, gdy zleceniobiorca wykonuje dzieło samemu, a nie podzleca innym, stawka wynosi 50%. Zatem w przypadku umów o dzieło partnerskich obowiązuje koszt uzyskania przychodu 50%. Konsultowałem to rok temu z prawnikiem, może coś się zmieniło, w co wątpię.

#2 admin on 08.22.10 at 14:24

@Michał: Z tego co mi wiadomo 50% stawka kosztów uzyskania przychodów dotyczy tylko „działalności twórczej” (czy cośw tym stylu), czyli np. za napisanie książki lub artykułu możesz wliczyć sobie 50% koszty, ale za polecenie produktu (jak zwykle w PP) – już tylko 20%. Ja tę informację mam od wykładowcy podatków z PG, który pracował w skarbówce ;)

Leave a Comment